Kosztolányi Dezső: Édes Anna

Kosztolányi Dezső

Édes Anna

Fontosabb szereplők

Édes Anna – cselédlány, a kettős gyilkosság elkövetője

Vizy Kornél – miniszteri tanácsos, majd államtitkár

Vizy Kornélné (Angéla) – a felesége

Patikárius János – Vizyné bátyjának a fia

Moviszter Miklós – Vizyék háziorvosa, egy házban lakik velük

Druma Szilárd – fiatal ügyvéd

Ficsor – Édes Anna rokona, a ház házmestere

Ficsorné – a felesége

Tatár Gábor – Vizy kollégája

Stefi – Drumáék cselédje

Etel – Moviszterék cselédje

Elekes Józsi – Patikárius Jancsi barátja, egy bankban dolgozik

Báthory Árpád – kéményseprő, Anna kérője

Katica – Vizyék előző cselédje

Szűcs Antal – rendőrőrmester

Édes István – Anna apja

 Történet

Kun Béla elrepül

1919. július 31-ét írtak. A proletárdiktatúra Magyarországon megbukott. Kun Béla repülőgépen menekült az országból. A gépet maga a népbiztos vezette, aki süteményekkel, drágakövekkel, ékszerekkel is jól megpakolta zsebeit. Karjáról vastag aranyláncok lógtak. Egyik közülük le is pottyant az aeroplánról a Vérmező kellős közepén, s ott egy öreges úr, aki adóhivatalnokként dolgozott a Várban, bizonyos Patz Károly József, meg is találta.

A méltóságos úr, az elvtárs és a méltóságos asszony

Krisztinavárosban, az Attila utca 238. számú házban Vizy Kornél miniszteri jogtanácsos boldogan olvasta a legfrissebb híreket. Már régóta kívánta a vörösök bukását. Utasította a cselédet az ablakok bereteszelésére. Közben a házmester, Ficsor kopogtatott be a lakásajtón, akiről köztudott volt, hogy nagy kommunista. Most persze igyekezett Vizyék kedvében járni, azért jött, hogy megjavítsa a régen elromlott csengőt. A szerelés alatt megérkezett Vizyné, aki első felindulásban el akarta zavarni a kelletlen vendéget, de az olyan ajánlattal állt elő, amit nem utasíthatott vissza. Beajánlotta egyik rokonát cselédnek. Az asszony amúgy is elégedetlen volt mostani cselédjükkel, Katicával, így kapva kapott a kínálkozó lehetőség után.

Fanyar vacsora

Időközben a lány újból elszökött a háztól, ezért Vizyné kénytelen volt maga elkészíteni szegényes vacsorájukat. Az étkezésnél folyamatosan sopánkodott férjének eddigi cselédeiknek lustaságáról és megbízhatatlanságáról. Irigyelte a ház többi lakóját, Drumát, a fiatal ügyvédet és Movisztert a beteges orvost, akiknek szerinte olyan jó szolgálóik vannak. Mesélt az új lányról is, de Vizy nem figyelt oda. Őt most nem lehetett kizökkenteni boldogságából, fejében csak a politikai változások s a régi forradalmi megmozdulások voltak.

Különböző izgalmak

Másnap reggel Vizyné kilenckor kelt. Legnagyobb megdöbbenésére azonban nem talált otthon senkit. Férje korán elment, az asszony tisztában volt vele, hogy megcsalja őt, de emiatt már nem idegeskedett. Nagy nehezen azon is túltette magát, hogy egyetlen lányát, Piroskát hat évesen elvitte a vörheny. Katica csak tíz órakor érkezett haza, egész éjszaka barátjával, Hack Lajos hajóslegénnyel mulatott. Ezt látva Vizyné visszavonhatatlan döntésre szánta el magát: véglegesen felmondott a cselédnek. Közeledett a búcsú napja, de Ficsor még mindig csak ígérgette az új lány jöttét. Vizyné elkeseredésében felkeresett egy ferencvárosi cselédszerzőt, azonban rögtön visszarettent, mikor tapasztalta a felhozatal minőségét.

Minisztérium és misztérium

Vizy nem sokat törődött a cselédek körüli hercehurcával. Neki sokkal fontosabb feladata volt a minisztériumban. Fel kellett elevenítenie régi érdekkapcsolatait. Egyszer aztán feleségével együtt elment Ficsorékhoz, s megfenyegette a házmestert, ha nem hozza el nekik a lányt, rendőri beavatkozásért folyamodik. Budapest felszabadítása nem teljesen úgy zajlott le, ahogy Vizyék várták, a románok megszállták a fővárost. Egy nap Vizyné már nem bírta tovább, úgy határozott megnézi majdani cselédjüket. Elment Bartosékhoz, a lány mostani gazdájához, ahol az udvarban elbújva megleste a cselédet, akivel első látására nagyon meg volt elégedve.

Anna

Augusztus 14-én aztán beállított Ficsor a beajánlott cseléddel. Anna 19 éves, középmagas, vékony testalkatú, barnásszőke hajú, kék szemű, félénk, visszahúzódó lány volt. Amíg Ficsor ott volt, ő válaszolgatott a lányhoz feltett kérdésekre. Ezalatt Vizyné elkérte Anna cselédkönyvét, melyben elolvashatta korábbi gazdái róla alkotott véleményét. Bár idegesítette félszeg viselkedése, Vizynének mégis megtetszett a lány. Kérte, hozzák fel Anna batyuját, mely csupán néhány személyes holmit tartalmazott. Közben megérkezett Katica, akit Vizyné gyorsan elbocsátott, mert nem akarta, hogy megfertőzze jellemével utódját. Majd a házmester távozott, az asszony pedig megmutatta Édes Annának, új cselédjének fekhelyét a konyhában.

Új seprő jól seper?

Anna nem bírt enni a kapott ételből, mert azt áthatotta a zongorában tartott kámfor szaga. Körülnézett szegényes hajlékán, imádkozott, majd lefeküdt aludni. Reggel nagyon korán, fél öt körül kelt, így amikor Vizyék is felébredtek, csodálkozva látták, hogy a lakás már ki van takarítva és reggelihez van terítve. Nem akartak elhamarkodott kijelentéseket tenni, de később be kellett látniuk, hogy Anna valóban olyan törekvő és szorgalmas, mint hallottak róla. Csupán egyszer történt egy kisebb baleset, mikor a lány összetört egy kis babatükröt. Vizyné nagyon megharagudott rá, mivel az az egykori kislányáé volt. A dorgálás után Anna szeretett volna felmondani, de Ficsor meggyőzte arról, hogy jobban jár akkor, ha ottmarad a házban.

A tünemény

A rendszerváltás után lehetővé vált, hogy Vizyék visszarendezzék lakásukat a diktatúra előtti állapotába. Ez annyiból állt, hogy Vizyné Anna segítségével szinte az összes bútort más helyre állította, aminek köszönhetően régi, eldugott s már-már elfeledett használati tárgyak kerültek elő. Vizy Kornél felesége még egy dolgot szeretett volna kideríteni, hogy lop-e cselédje. Csapdákat állított neki, de a lány becsületén nem esett folt, így az asszony meggyőződhetett arról, hogy Édes Anna egy tisztességes, becsületes vidéki parasztlány

Vita a piskótáról, az irgalomról és az egyenlőségről

Mikor végeztek a nagytakarítással, Vizyék amolyan második házavatót tartottak, melyre meghívták az összes lakót. Eljöttek Drumáék, Moviszterék, s Vizy úr jóbarátja, Tatár Gábor is családjával. Vizyné büszkén mesélt nekik Annáról, gyakorlatilag hiba nélkülinek tüntette fel. Mikor megkínálták piskótával, azt mondta nem szereti. Gazdasszonya szemében ez is jó tulajdonság volt, de Moviszter felvilágosította, hogy azért nem fogadja el az édességet, mert tudja, többet úgysem ehetne belőle. Ezt követően a vendégek még sokat vitatkoztak a szolga-úr kapcsolat milyenségéről és helyzetéről, Annáról, s általában a cselédjeik helyzetéről.

Legenda

Anna továbbra is szorgalmasan dolgozott. Nem volt torkos, nem igényelt pénzt, nem tartott szeretőket. Egyetlen szenvedélye a munka volt. Még a házat is csak Vizyné kifejezett kérésére hagyta el. Ekkor, kimenője idején felkereste volt gazdája, Bartosék házát. Szívesen fogadták. Közben már mindenfelé híre ment, hogy mennyire munkaszerető. Ő volt a mintacseléd, mindenki róla beszélt, s mikor az emberek találkoztak vele az utcán, mindig megfordultak utána, és megcsodálták. Valóságos legenda szövődött köréje, fél Pest ismerte hallomásból.

Jancsi úrfi

Egy szeptemberi reggelen, az előzetes várakozáshoz képest három nappal később megérkezett Vizyékhez Patikárius Jancsi, Vizyné unokaöccse. Kornél bácsi megígérte, hogy segít a komolytalan, 21 éves fiúnak munkát szerezni az egyik pesti bankban. Jancsi a bankban találkozott rég nem látott jó barátjával, Elekes Józsival, akivel szívesen töltötte együtt szabadidejét. Mindketten nagy nőcsábászok voltak, udvarlásuk tárgya a két Tatár-lány, Ilonka és Margitka volt. Októberben Vizyék Egerbe utaztak szüretre, Jancsi ottmaradt Pesten.

Vad éjszaka

Bár eredetileg munkába készült, mégis eluralkodott rajta a vágy, hogy kihasználja egyedüllétét, és megkörnyékezze Annát. Ezért rögtön hazament, s megebédelt. Az udvarlásban elég tehetségtelen volt, így délben elszalasztotta az alkalmat. Mivel azonban a bankba menni sem volt kedve, inkább betegnek tette magát. Este azonban már nem bírta tovább türtőztetni magát. Miután Anna lefeküdt, belopódzott a konyhába, s a lány mellé heveredett. A cselédlány kezdetben tiltakozott, de aztán magával ragadta a szenvedély.

Szerelem

A következő négy nap a szerelem mámorában telt el. Jancsi fordított sorrendben járta be az udvarlás útját. Miután teljesen megkapta a lányt, a második napon a száját, a harmadik napon a kezét csókolgatta, az utolsó nap pedig már magázta. Végül elhívta barátját, Elekes Józsit Vizyékhez, akinek mindenáron el akarta újságolni az eseményeket, de csak annyit vallott be, hogy egy Marianne nevű előkelő színésznővel jár. Józsi azonban nem ismerte fel a fiktív hírességben Annát. Jancsit ez lehangolta. A lány közben minden házimunkát elvégzett.

Valami nagyon keserű

Másnap megérkeztek Vizyék, akik a történtek ellenére otthon mindent rendben találtak. Ezután Jancsi kerülte Anna társaságát, de ő egyszer odalépett hozzá, s csak annyit közölt vele: szégyen. Az úrfi rögtön megértette, miről van szó. Végül egy pesti barátjától szerzett valamilyen port, s megkérte Annát, vegye be. Bár kezdetben nagyon rosszul lett tőle: előbb a látása, majd a hallása ment el, végül szerencsésen elmúlt a baj. Mikor aztán Jancsi számára egyre kínosabb lett az ottlakás, elhatározta, hogy elköltözik. Talált is magának új otthont, ahova a cselédlány vitte utána cuccait. A fiú egy zacskó gesztenyével hálálta meg kedvességét, s a lány ekkor döbbent rá, hogy Jancsi nem haragszik őrá a történtek miatt.

Tél

Anna jókedvű volt, még énekelt is néha. Egyszer azonban csúnyán elvágta az ujját, amit Moviszter doktor gyógyított meg. Ezalatt összebarátkozott Etellel és Stefivel, Moviszterék és Drumáék cselédjeivel. Közben beköszöntött a tél, egyre hidegebb lett. Vizyék kályháival rengeteg baj volt. Báthory, a szomszéd házban lakó kéményseprő tette rendbe a rakoncátlankodó masinákat. Aztán a férfi máskor is beköszönt, s arra panaszkodott, hogy felesége halála után nincs asszony a háznál, aki nevelné tizennégy éves lányát. Anna ez ügyben gondolkodási időt kért. Karácsonyra Vizyék megajándékozták egymást. Anna, Katica korábbi lélekmelegítőjét kapta, amit a korábbi cseléd az eltávozásakor adott oda Vizynének.

Anyag, szellem, lélek

Vízkereszt napján egy politikai vacsoráról hazajövet a lakásukban találták Báthoryt. Ekkor tudták meg, hogy a kéményseprő megkérte a lány kezét. Nem sokkal ezután Anna egyszer csak minden kertelés nélkül közölte, hogy felmond, mert feleségül megy a férfihoz. Vizyné kétségbeesett. Mindent bevetett, hogy a cselédet maradásra bírja. Hisztérikus rohamokat produkált, betegnek tette magát, csak hogy Anna megmásítsa döntését. Végül a lelki terror eredményre vezetett, Édes Anna, a mintaszolgálólány megtört, s maradt Vizyék házában.

Farsang

Februárban Elekes Józsi levelet kapott Jancsiról, mely barátja halálhírét tudatta. Csak később jött rá, hogy a levelet maga Patikárius János küldte, s az tulajdonképpen egy meghívó törzshelyükre, a Club des Parisiens-ba. Az álarcosbál előtt Jancsi – nőnek öltözve – még Vizyéket is meglátogatta, majd a klubba hajtatott. A farsang nem sikerült túl jól, a meghívottak közül sokan nem jöttek el, nem figyeltek különösebben rá, ráadásul az ünnepség egy csomó pénzbe került. Távozóban a fiú utcalányokkal találkozott, s hagyta, hogy egyikük be is csalogassa szobájába. A nő kérte, hogy írjon a vendégkönyvébe, amit ő meg is tett.

A rémület

Hosszú várakozás után Vizy Kornélt helyettes államtitkárrá léptették elő. A nagy esemény tiszteletére Vizyék úgy határoztak, estélyt adnak, amelyre meghívják minden jótevőjüket. Erre az alkalomra az egész házat átalakították, Ficsorék, Moviszterék és Drumék cselédjeikkel, Etellel és Stefivel szívesen segédkeztek. A mulatság nagyon jól sikerült, a vendégek hajnali háromkor hagyták el az épületet. Vizyné annyira fáradt volt, hogy azonnal ágynak esett, de előbb meghagyta Annának, hogy ő is feküdjön le, majd reggel kitakarítja a szobákat.

A lány azonban másképp cselekedett. Elkezdett enni, majd előkerítette a konyhakést, s belopózott gazdái hálószobájába. Leült Vizyné ágyára, majd mikor az asszony felocsúdott, egy gyors mozdulattal szíven szúrta. Felesége kiáltására Vizy is felébredt, s mindenre elszántan vetette magát Annára. Hosszú dulakodás kezdődött, végül a lány több késszúrással végzett vele. Mikor Édes Anna belátta tettét, lerogyott a heverőre, és elaludt. Délután kettőig senki sem figyelt fel a szokatlan némaságra, akkor viszont már rendőrt hívtak a házba.

Szűcs Antal őrmester vezetésével feltörték az ajtót. A lakásban Annát találták, a hálószobában pedig két vérbe fagyott holttest hevert. A lány rögtön beismerte bűnösségét, bár azt nem tudta megmondani, miért is tette azt. A cselédlányt elszállították, majd kis idő múlva Ficsorékat is, mert bűnrészesség gyanúja lépett fel. Az egész ház a történtekről beszélt. Még Katica, Vizyék régi cselédlánya is megjelent, jó cselédhez illően visszajött megsiratni régi gazdáit.

Miért…?

A börtönben Anna beismert mindent. Az ügyet igyekeztek a lehető legnagyobb gonddal tisztázni, mivel időközben felmerültek esetleges politikai indíttatások is. A tárgyalásra, amit novemberben tartottak, hivatalból rendeltek a lány mellé védőügyvédet. Az, mivel ez volt első komoly tárgyalása, rendkívül körültekintően készült fel az esetből. Először a vádlottal nagy nehezen, a bíró segítségével nyilvánosan is elmondatták a történteket, majd a tanúk vallomása következett, akik vagy Anna mellett vagy a lány ellen sorakoztatták fel különböző érveiket.

Az ügyvéd, Druma Szilárd, mélyen elítélte Édes Anna cselekedetét, s nem zárta ki az összeesküvés lehetőségét sem. Majd Moviszterné következett, aki rendkívül csodálkozott a történteken. Ficsorék, hogy magukat mentsék, minden rosszat összehordtak Annáról. Végül felmentették őket a vádak alól. Egyedül Moviszter Miklós volt, aki Vizyéket hibáztatta, szerinte embertelenül bántak a lánnyal, s ez vezetett ehhez a tragédiához, a gyilkossághoz.

Etel és Stefi dicsérték Annát és gazdáikat is. A tárgyaláson a lány szülei is megjelentek, apja, valamint mostohája, ám vallomásuk nem bizonyult perdöntőnek. Patikárius Jancsit is beidézték, de ő nem jött el a tárgyalásra, senki nem tudott róla semmit. A tényleges vitát az ügyvéd védőbeszéde zárta. Édes Annát bűnösnek találták, és 15 évi fegyházbüntetésre ítélték, amelyet a márianosztrai fegyintézetben kellett letöltenie. Emléke lassan feledésbe merült.

Párbeszéd egy zöld kerítéses ház előtt

1922-t írtak. A néhai Vizy Kornél háza külsőleg nem változott. Az épületet Patikárius Ferenc örökölte, aki Ficsorék elköltözése után bérbe adta azt az új gondnoknak, Drumának. Ő Vizyék lakásában ügyvédi irodát üzemeltetett. Moviszter is élt még, dacára igencsak előrehaladott betegségének. Egyik délután Druma Szilárd két kortesével sétált a Tábor utcában. Megálltak egy zöld kerítéses ház előtt, ahol a hírlapírót, Kosztolányi Dezsőt és családját vélték felfedezni. Barátian elvitatkoztak azon, hogy a könyv írója vajon melyik politikai oldallal szimpatizál, baloldali vagy jobboldali nézeteket vall-e, majd nevetve továbbsétáltak.

 

Kommentek
  1. Én